Pan Karel přišel na pobočku své banky, kde si nechal vypracovat nabídku hypotečního úvěru. V bance mu předložili nabídku s tím, že dosáhnout na požadovanou hypotéku nebude problém. Pan Karel měl radost, a proto neváhal a zaplatil rezervační poplatek ve výši 250 000 Kč za nemovitost realitní kanceláři, se kterou měl rovnou zájem spolupracovat na financování hypotéky. Jaké pak to ale bylo pro něj negativní překvapení, když mu po podpisu žádosti o hypotéku v bance oznámili, že hypotéka byla zamítnuta. Docela nešťastný a vystresovaný se na mě obrátil s prosbou o pomoc. Naštěstí jsme společně zjistili, že měl jen drobný záznam v registrech za pozdní platbu, která se mu nestrhla z účtu. Vybrali jsme společně banku, která je tolerantní k těmto záznamům a pan Karel měl za 3 týdny peníze k dispozici. Nyní už bydlí ve vlastním.
Petr dostal od poradce „zelenáče“ nejnižší možnou nabídku, která na trhu byla. Nakonec zjistil, že slíbená úroková sazba je podmíněna, a to již dříve sjednanou kreditní kartou, kterou samozřejmě neměl. Bez této karty se úroková sazba zvýšila o 0,5 %, což už tak výhodná nabídka nebyla. Když Petr přišel znovu za mnou, aby vzal moji nabídku, musel jsem mu bohužel oznámit, že mezitím se úrokové sazby zvýšily. Petr tak nakonec musel vzít již vyšší úrokovou sazbu, bohužel rozdíl udělal za dobu fixace téměř 42 000 Kč, oproti fixaci, kterou jsem mu původně nabízel.
Jana využila jednoho z on-line srovnávačů hypotečních úvěrů na internetu. Vyjela ji nabídka, o které bylo už na první pohled jasné, že není reálné se na ni jen tak dostat a že za tím něco bude. Bohužel až v návrhu úvěrových smluv objevila další skryté podmínky, které bude muset splnit, aby na slíbenou sazbu dosáhla. Nakonec se jí měsíční splátka zdražila o 2 352 Kč. V době fixace už raději začala řešit hypotéku se mnou.
Jana 44 letvedoucí oddělení logistiky
Jednou se mi ozval pan Kamil s tím, že právě zaplatil rezervační poplatek realitní kanceláři ve výši 235 000 Kč a chtěl by získat hypotéku. Propočítával si svůj příjem v internetových kalkulačkách a jeho bonita má být dostatečná. Je IT programátor a vydělává přes 120 000 Kč měsíčně. Jenže si neuvědomil, že oněch 120 000 Kč měsíčně které fakturuje, jako OSVČ, neberou banky jako jeho příjem. V daňovém přiznání využívá 60% paušál, takže pro banky byl jeho příjem „pouze“ 48 000 Kč měsíčně. Bylo na něm vidět, jak se mu orosilo čelo, když jsem mu tuhle informaci řekl. Naštěstí pro něho jsem se s tím nesetkal poprvé. Jsou i banky, které chápou, že programátor, který pracuje z domu, nemá téměř žádné reálné náklady. Vybrali jsme proto banku, která vyšla panu Kamilovi vstříc a uměla individuálně přepočítat jeho příjem. Rezervační poplatek tak Kamilovi nepropadl a dnes žije v spokojeně v bytě s celou rodinou.
Pan Milan si před několika lety se svojí rodinou pořídil vysněný dům na kraji města. Vzal si hypotéku ve výši 3,5 mil se sazbou 4,7 %. Když jsme spolu řešili jeho investice zmínil se mi, že mu končí nyní fixace a že mu banka nabídla novou výhodnou sazbu ve výši 3,9 %, ale protože je dlouhodobým klientem dostane ještě slevu 0,2 %. Moc se mi to nezdálo, protože sazby se v té době pohybovali kole 2,5 %. Nakonec jsme hypotéku refinancovali k jiné bance, kde jsme dostali sazbu 2,3 % bez další podmínek nebo doplňkových produktů, jako je kreditní karta či pojištění. Úspora na měsíční splátce byla cca 1 800 Kč. Díky vhodnému investování měl pan Milan na konci 5leté fixace 134 945 Kč.
Milan 41 letmarketingový manažer
Přišli za mnou mladí manželé Hanušovi, s tím, že by si chtěli pořídit svůj první byt. Co se tak dívali, tak ceny se pohybují od 4 mil Kč. Oba měli stabilní zaměstnaní, ve kterém se dalo kariérně růst. Bohužel protože byli čerstvě po škole stihli našetřit asi jenom 250 000 Kč v hotovosti. Obešli už 3 banky, ale všude jim řekli, že potřebuji mít našetřeno aspoň 400 000 Kč, tj. 10 % z odhadní ceny nemovitosti. Bavil jsem se s nimi o možnostech a zjistil jsem, že jejich rodiče bydlí v bytě, který je v jejich vlastnictví. Navrhl jsem jim, ať se zkusí domluvit s rodiči, jestli by jim nějakou dobu nemohli bytem ručit. Vysvětlil jsem jim, že pro ně bude i bezpečnější, domluvit se s rodiči a nechat si celou našetřenou rezervu na nenadálé situace. Naštěstí už po roce cena nemovitosti vzrostla téměř o 0,5 mil Kč, takže se nám nemovitost rodičů podařilo z hypotéky vyvázat. Hanušovi tak v té době získali 100% hypotéku, bez nutnosti vyčerpat svoje rezervy.
Martin, jako správný podnikatel optimalizoval své daňové přiznání tak, aby platil co nejnižší daně. A tak v daňovém přiznání vykazoval roční příjem 182 000 Kč (15 000 Kč měsíčně). Život šel krásně, dokud nepotřeboval hypotéku. Zjistil, že i když jsou jeho reálné příjmy docela vysoké, banky ho považovaly na základě daňového přiznání za „chudáka“ a nechtěly mu půjčit. Chtěl splnit slib své přítelkyni a pořídit malý domek na venkově. Našel jsem banku, která umí hodnotit příjem na základě obratu. Martin měl roční obrat přes 1 800 000 Kč. Na základě toho mu banka vypočítala příjem cca 95 000 Kč, což už skoro odpovídalo realitě. Slib se mu nakonec podařilo splnit a dnes žijí spokojený život na venkově.
I když měl Ondřej s rodiči dobrý vztah, svěřil se mi na schůzce, že by už chtěl bydlet sám ve vlastním. Rodiče mu celý život spořili, a tak měl k dispozici i vlastní prostředky, bez kterých by hypotéku nedostal. Nedávno dostudoval vysokou školu a získal svoje první zaměstnání. Bohužel jako nováček dostal smlouvu na dobu určitou, na 1 rok. Když navštívil pár bank řekly mu, že musí být zaměstnaný alespoň jeden rok nebo mít smlouvu na dobu neurčitou. Naštěstí pro Ondřeje jsou i banky, které akceptují smlouvu na dobu určitou, a tak nemusel čekat celý rok a mohl si splnit svůj sen bydlet ve vlastním.
Marek se mi ozval pozdě odpoledne, že se zrovna vrátil z prohlídky bytu. Realitka mu řekla, že pokud má o byt zájem, musí další den podepsat rezervační smlouvu. Mají údajně další zájemce. Řekl jsem Markovi, že si má vzít delší čas na rozmyšlenou, že se to standardně říká na každé prohlídce a že to může, ale nemusí být pravda. Marek měl ale o nemovitost velký zájem a potřeboval, co nejrychleji zjistit, jestli hypotéku dostane, aby případně nepřišel o rezervační poplatek. Ještě večer jsme podali elektronickou žádost do banky. Hned ráno jsme věděli, že je Marek pro banku dostatečně bonitní a projde všemi registry. I když jsem Markovi říkal, že schválení je v jeho případě velmi pravděpodobné, ale ne 100 %, rozhodl se podepsat s realitkou rezervační smlouvu. Vše naštěstí dobře dopadlo a Marek hypotéku získal. Ne vždy, ale májí podobné příběhy dobrý konec.
Marek 28 letservisní technik
Jonáš oslovil finančního poradce, který mu vypracoval nabídku hypotečních úvěrů od různých bank. Po podpisu žádosti o hypoteční úvěr však přestal finanční poradce s Jonášem komunikovat. Jonáš si pak musel všechno oběhat a zařídit v bance sám, což pro něho znamenalo stres, nervy a hlavně ztracený čas. Byl docela překvapen, když pak zjistil od svého kamaráda, jak vyřízení hypotéky probíhalo se mnou.