Nejčastější mýty ohledně hypotéky a hypotečních poradců

Hypotéka přes makléře je dražší, než v bance...

Toto je častá fáma pocházející přímo od bankéřů. Pracovník banky dostává za hypotéku odměnu, stejně jako hypoteční poradce. Navíc za něho banka musí platit kancelář, mobil a nesmíme zapomenout i na pravidelnou mzdu, kterou bankéř pobírá. Z toho všeho je jasné, že pro banku je výhodnější zaplatit externího hypotečního poradce, se kterým nemá žádné náklady. Díky tomu může hypoteční poradce nabídnout klientům i lepší sazby, než by dostali přímo na pobočce.

Od hypotečního poradce si nechám udělat srovnání, a pak si zajdu sám do té nejvýhodnější banky

Toto řešení není příliš šťastné. Najednou se ocitnete proti bance sami, a tak se Vám klidně může stát, že Vám bankéř přihodí do smlouvy nějaké ujednání, poplatek nebo produkt navíc, který Vám úvěr prodraží i když to v první chvíli nepůjde vidět. Dobrý poradce už zná fígle bankéřů a dokáže tyhle věci klientům pohlídat.

Ve své bance dostanu nejvýhodnější sazbu

Bohužel to bývá přesně naopak. Banky jsou často ochotny dát lepší sazby novým klientům, než svým stávajícím.

Hypotéku mi nabízeli i v realitní kanceláři

Tady nesmíte zapomenout, že každá realitní kancelář zastupuje hlavně prodejce nemovitosti. Snahou tak bude, abyste úvěr získali za jakýchkoliv podmínek, aby nemovitost prodali. Kupující by měl mít vždy svého hypotečního poradce, stavebního technika a právníka nezávislého na realitní kanceláři.