Proč hypoteční online srovnávače nefungují

V dnešní době jsme zvyklí si při nákupech na internetu vyhledávat porovnání a recenze produktů. Pokud si například chci koupit nový mobil, prozkoumám, co je k dispozici, a pak si na webových stránkách, jako je Heureka, porovnám ceny v jednotlivých obchodech.

Tento přístup se zdá být efektivní, proč by tedy neměl fungovat i pro hypoteční úvěry? Bohužel, když budeme takto hledat sazby hypoték, narazíme na několik problémů, které snižují užitečnost on-line srovnávačů, nebo hypotečních kalkulaček.

1.      Omezená a zkreslená data

Hypoteční kalkulačky vám poskytnou základní přehled o dostupných nabídkách, ale je důležité si uvědomit, že slouží jen pro představu. Výsledné úrokové sazby, které vidíte, jsou často pouze „od“ určité hodnoty, což může být zavádějící.

Banky stanovují výsledný úrok na základě celé řady kritérií, například:

  • Klient si musí otevřít účet u dané banky
  • Je třeba si vzít pojištění schopnosti splácet nebo pojištění majetku
  • Hypotéka musí být na určitou výši, např. 7 000 000 Kč a více
  • Klient musí mít mzdu od určité výše, např. 80 000 Kč čistého měsíčně
  • LTV (Loan to Value) musí být 70%, což znamená, že 30% hodnoty nemovitosti vložíte z vlastních zdrojů

Realita bývá úplně jiná, než jakou vám srovnávač ukáže.

2.      Srovnávače neznají vaši konkrétní situaci

Dalším velkým problémem srovnávačů je, že neznají vaši konkrétní situaci. Nevědí nic o vašich příjmech, výdajích ani o nemovitosti, kterou chcete koupit. To, že vidíte nějaké porovnání, neznamená, že budete skutečně schopni získat hypotéku za ty podmínky, které jsou uvedeny.

Hypoteční kalkulačky jsou tedy jen orientační a mohou vás vést k mylnému dojmu o dostupnosti a výhodnosti nabízených hypoték.

3.      Srovnávače provozují banky

Většinu internetových srovnávačů provozují samy banky, potom není překvapení, že na internetu vyjde nejlevněji daná banka, ale na pobočce už Vám tak výhodná sazba nabídnuta nebude, popřípadě se Vás budou snažit zavázat k dalším produktům, které už výhodné být nemusí.

Je tedy velkou chybou si na internetu udělat srovnání a pak zajít do „nejlevnější banky na pobočku“.

4.      Srovnávače provozují poradenské společnosti a slouží jako leady pro začínající poradce

Pokud máte štěstí a narazíte na srovnávač, který neprovozuje banka, jedná se o srovnávač, který byl vytvořen za účelem generování leadů pro finanční poradce. Pokud vyplníte svoje telefonní číslo, obratem vám budou volat finanční poradci, kterým je váš kontakt přidělen.

Bohužel o tomto poradci si nemůžete zjistit předem žádné informace. Může se tak stát, že Vám přidělí někoho, kdo v oboru teprve začíná a nemá dostatek zkušenosti. Tento juniorní poradce ovšem nestojí za těmi referencemi, které vás na srovnávači primárně nalákaly.

Můžete mít také smůlu a díky zaměstnanecké fluktuaci se na Vás „vystřídá“ během sjednání hypotéky více lidí. To Vás v konečném důsledku může stát velké peníze.

Já sám jsem před 10 lety s jedním takovým srovnávačem spolupracoval a klienty takto získával. A to v době, kdy jsem ještě neměl dost vlastních klientů a zkušeností.

Závěr

On-line srovnávače hypoték mohou být užitečné pro základní orientaci, ale pro skutečně výhodné a bezpečné rozhodnutí je vždy lepší konzultovat svou situaci s odborníkem. Hypoteční poradce vám může poskytnout personalizovanou radu, zohlednit všechny vaše individuální potřeby a pomoci vám vyjednat nejlepší možné podmínky.

Nepodceňujte důležitost odborného poradenství při výběru hypotéky. Pokud hledáte skutečně výhodné a bezpečné řešení, obraťte se na zkušeného hypotečního poradce, který vám pomůže najít tu nejlepší nabídku přesně podle vašich potřeb. Kontaktujte mě ještě dnes a zajistěte si klidný spánek s vědomím, že vaše hypotéka je v dobrých rukou.