Havarijní pojištění

Havarijní pojištění slouží ke krytí škod na vlastním automobilu při dopravní nehodě. V případě zavinění druhou osobou je škoda hrazena z povinného ručení viníka, uplatnění tedy havarijní pojištění nalezne při dopravní nehodě způsobené řidičem havarijně pojištěného automobilu. Havarijní pojištění v takovém případě slouží typicky proto, aby autoservis vydal vozidlo dříve, než se vyřeší případné spory o zavinění.

K havarijnímu pojištění lze sjednat celou řadu připojištění – pro případ krádeže či živelní katastrofy, pojištění skel, zavazadel, úrazové pojištění řidiče a cestujících, pojištění půjčovného pro případ opravy vozidla a další. Většina pojišťoven, které nabízejí povinné ručení, nabízí i havarijní pojištění jako doplněk k povinnému ručení, často za zvýhodněných podmínek. Bývá výhodné pořizovat obě pojištění současně a zvážit možnost jejich sjednání u jedné pojišťovny.

Hlídejte si výši pojistné hodnoty Vašeho automobilu v pojistné smlouvě. Pojišťovny Vás velmi rády nechají platit vyšší pojistné na kupní hodnotu automobilu (např. 500.000,- Kč) po celou dobu trvání smlouvy, i když automobil má už hodnotu pouze 200.000,- Kč a Vy byste tak mohl platit polovinu. Přitom, v případě totální škody na automobilu, dostanete pouze současnou hodnotu, tedy 200.000,- Kč.

  • Kategorie

  • E-book hypotéka

    Co musíte vědět, než požádáte o hypotéku

    • Ing. Martin Stratil - finanční poradce Olomouc