Od koho můžeme dostávat rady na finančním trhu?
Slovo „poradce“ je odvozeno od slova „poradit“, jak prosté. Ovšem zdaleka ne všichni poradci to s klienty myslí dobře. Každá instituce či poradenská společnost má svá hesla a motta, nicméně pravda bývá i na hony vzdálená. Pojďme se podívat, jaké možnosti máte na finančním trhu, když se chcete bavit o svých financích.
Dodnes nejrozšířenější forma, přes kterou lidé spravují své peníze. Většina lidí si ale neuvědomuje, že tyto instituce tady nejsou z žádného charitativního důvodu a jejich hlavním cílem je co největší zisk. Proto je to nejhorší možnost s kým se radit o penězích. Zaměstnanci bank a pojišťoven musí lobovat za svoji instituci a nikdy Vás nepošlou do konkurenční společnosti, kde by to pro Vás mohlo být výhodnější. I když se zaměstnanci tváří za přepážkou mile a ochotně, musí plnit objemy a kvóty, tudíž Vám často nabízí produkty, které ani nepotřebujete, aby nepřišli o prémie. Díky tomu, že společnost musí vynakládat vysoké náklady na mzdy svých zaměstnanců a provoz kanceláří, jsou řešení na pobočce většinou dražší, než je Vám schopný vyjednat kvalitní nezávislý poradce.
Několikrát se rozmyslete, zda budete spolupracovat s poradcem tzv. jednobarevným, nebo všeobecným.
Jaké služby můžete očekávat od zástupce pojišťovny? Asi pojištění, jiné Vaše přání jej moc zajímat nebude (snad kromě penzijního spoření, které jeho pojišťovna také dělá).
Co očekávat od zástupce stavební spořitelny? Asi stavební spoření a to se bude snažit napasovat na pokud možno všechny Vaše cíle, i když Vám jistě jako doplněk nabídne i penzijní spoření nebo pojištění, většinou však od jedné pojišťovny, se kterou má jeho stavební spořitelna smlouvu.
Žádný extra výběr nečekejte. Nečekejte ani přílišnou informovanost v jiných částech finančního poradenství.
I když vystupování poradců MLM společností bývá téměř dokonalé, doporučuji, vyhněte se těmto poradcům. Jedná se totiž o pyramidy, kde je poradce vespod provizní pyramidy. To znamená, že 50-70% provize, kterou poradce vygeneruje, putuje síti manažerů a ředitelů nad ním. Tito poradci nemají z důvodu nízkých příjmů moc času hrát si s dobrým nastavením finančního plánu a jejich prioritou je řešit vše rychle, s rychlým vysvětlením, rychlým podpisem, aby mohli k dalšímu klientovi. To by Vás mělo varovat. Smyslem těchto společností není dělat finanční poradenství, ale náborovat co nejvíce nových lidí do svých řad, kteří oběhnou pouze svoji rodinu a kamarády a pak skončí.
Problém je, že cca 90% poradců na českém trhu pochází z MLM společností. Netvrdím, že všichni tito poradci dělají svoji práci špatně, jen poukazuji na to, jak díky tomu, že musí pořád získávat nové a nové klienty, nemají už dostatek času na servis pro klienty stávající. Navíc tyto společnosti záměrně nevyplácejí poradcům provize za servis klientů, aby je donutili vyhledávat neustále nové klienty. Cílem servisu pak není nic jiného, než uzavřít nové smlouvy. Sám jsem v jedné z MLM působil a vím, jaké tlaky na produkci jsou na poradce od manažerů a centrály vyvíjeny.
Tuto volbu osobně doporučuji. Poradce nemusí živit strukturu manažerů a ředitelů nad sebou a díky větší odměně mu pak zbývá více času na klienty a jejich následný servis, za který je také spravedlivě odměněn.
Je však důležité, aby společnost nebyla jen úzce zaměřena, ale poskytovala komplexní služby. Mějte také na paměti, že ovládat více finančních programů od více institucí, které nezávislí poradci musí znát, je náročnější a vyžadujte od poradce prokázání praxe alespoň několik let v oboru.
Na webu České národní banky se podívejte, zda má poradce, se kterým se chystáte spolupracovat, vůbec licenci na různé finanční programy a odkdy je ve finančním sektoru. Pokud se potkáte s holobrádkem, který je v poradenství dva měsíce včetně zaškolení a chce Vám dělat finanční plán, věřte, že to není dobrá volba.
V současné době se objevují na trhu i poradci, kteří si nechávají za svoje služby platit přímo od klienta. Myslím, že touto cestou by se mělo kvalitní poradenství ubírat. Bohužel český trh tomu není ještě přizpůsoben a není vybaven bezpoplatkovými produkty. Tak se běžně stává, že tito poradci dostanou zaplaceno od finanční instituce i od klienta, což v konečném důsledku vytáhne peníze z kapsy klienta hned dvakrát.
Samostatnou kapitolou jsou pak známí a kamarádi. Velmi často slýchám z úst klientů:
„To mi dělal kamarád, ten by mi určitě nic špatného nedoporučil“
A mají i pravdu. On totiž kamarád ve většině případů ani neví, že doporučuje něco, co jeho známé připravuje o peníze. Na školení mu bylo řečeno, že zrovna tenhle produkt je nejlepší pro spoření. Všichni kolem v týmu to takhle dělají a i jeho manažer mu říká, že to tak má být. Tak jim prostě věří. Kdyby však začal číst i nezávislé webové stránky a poohlédl se po jiných informacích, než dostává od své společnosti v interních materiálech, velmi rychle by pochopil, pro koho jsou smlouvy ve skutečnosti výhodné a určitě by Vám nic takového nenabídl.
Buďte proto opatrní i u svých známých, protože i když nechtějí, mohou Vás připravit o peníze.
Stáhněte si PDF verzi knihy, která má za cíl podat lidem pomocnou ruku při vyřizování hypotéky. Získejte návod na správný postup při vyřizování hypotéky. Zjistěte, jak dlouho to trvá. Jaké jsou nejčastější problémy při vyřizování. Jakou banku zvolit a proč úroková sazba není nejdůležitější.
K tomu všemu navíc získáte mé know-how za roky působení v oblasti hypoték.