Máte vyhlídnutý dům, byt, pozemek či chalupu a přemýšlíte o hypotéce, abyste si splnili svůj sen? Ale všechny ty pojmy, možnosti a nabídky se na Vás hrnou ze všech stran a Vy nevíte, jak se s tím poprat nebo co zvolit? Pojďme se na to spolu podívat.
Fixace je časový úsek, po který banka garantuje stejnou úrokovou sazbu. Což v neodborné řeči znamená, že po celou dobu fixace platíte stejně vysoké splátky i přes změny, ke kterým může docházet a banka není oprávněná po toto období sazbu dodatečně měnit.
Na druhou stranu i vy se zavazuje, že po tuto dobu od banky neodejde a pokud ano, tak za to bance zaplatíte.
Obecně banky nabízejí nejčastěji fixaci na 1, 3, 5, 10 nebo i více let. Jak se tedy rozhodnout pro fixaci na jeden rok nebo deset let? Kdo nám zaručí, že se po fixaci sazby nepropadnou ještě níže či naopak zda ještě nevyskočí výše?
Jedná se o dobu fixace, která nepřesahuje hranici pěti let.
Jedná se o hypotéky s fixací nad pět let.
U každého miliónů znamená desetina navíc přibližně 1.000 Kč ročně na úroku navíc v počátečním období splácení (poté úroky postupně klesají), 3 desetiny u delší fixace tedy 3.000 Kč ročně z každého miliónu korun. Za 10 let může jít opticky o dost peněz. Jenže ve skutečnosti tomu tak velmi pravděpodobně nebude, protože pokud by se po 5 letech fixace zvýšila úroková sazba o 2%, tak najednou díky delší fixaci ušetříte i desetitisíce ročně. Za 5 letou fixaci to může být přes 100.000 Kč
Delší fixace znamená o něco vyšší úrok, ale díky němu máte jistotu neměnné splátky po celé zvolené období, a navíc můžete každý rok ZDARMA vložit mimořádnou splátku ve výši 25% z výše hypotéky a část dluhu umořit. Důležité je však zmínit, že na mimořádnou splátku musíte banku předem upozornit, a to minimálně měsíc před ročním výročím smlouvy. O tom více zase jindy.
Pokud tedy můžete fixujte na co nejdelší dobu.
Stáhněte si PDF verzi knihy, která má za cíl podat lidem pomocnou ruku při vyřizování hypotéky. Získejte návod na správný postup při vyřizování hypotéky. Zjistěte, jak dlouho to trvá. Jaké jsou nejčastější problémy při vyřizování. Jakou banku zvolit a proč úroková sazba není nejdůležitější.
K tomu všemu navíc získáte mé know-how za roky působení v oblasti hypoték.