Je lepší řešit hypotéku sám nebo přes poradce?

Úvod

Rozhodnutí ohledně hypotéky je jedním z nejdůležitějších kroků ve vašem finančním životě. S rostoucími cenami nemovitostí se mnoho lidí obrací k hypotéce, aby si mohli dovolit svůj vlastní domov. Otázka však zní: „Je lepší řešit hypotéku samostatně, nebo spolupracovat s hypotečním specialistou?“

Tento článek vám poskytne podrobný přehled o tom, jakým způsobem můžete řešit hypotéku. V zásadě máte 2 možnosti. Musíte se rozhodnout, zda si chcete vyřizovat hypotéku sami nebo se svěříte do rukou odborníka, nejlépe nezávislého hypotečního specialisty.

Nemovitosti jsou stále dražší a pořízení vlastního bydlení se stává složitějším. Mnoho lidí se uchyluje k financování svých nemovitostí pomocí hypotéky. Hypotéka je významným závazkem, který může trvat desítky let. Je proto klíčové, abyste si zvolili optimální řešení.

Hypotéka je produkt jako každý jiný. Není to žádná jaderná fyzika a zvládne ji vyřídit úplně každý. Pokud ale nejste hypoteční specialista, bude pro vás daleko těžší a složitější pochopit všechny zákonitosti a detaily, abyste dosáhli nejvýhodnější hypotéky přímo pro váš specifický případ. 

Vyřízení hypotéky samostatně: 4 klíčové body

1. Nepospíchejte s výběrem banky

Když se rozhodnete řešit hypotéku sami, je důležité si uvědomit, že výběr správné banky hraje zásadní roli. Nejde jen o úrokovou sazbu, i když ta je také důležitá. Doporučuji nespokojit se s první nabídkou, kterou obdržíte. Navštivte více bank a porovnejte jejich nabídky. Důkladný průzkum trhu vám může ušetřit nemalé peníze. Navíc nezapomeňte, že úroková sazba není jediným faktorem, který ovlivňuje výhodnost hypotéky; existuje mnoho dalších aspektů, jako jsou poplatky za odhady, zpracování, čerpání a aktualizace odhadů, a také schválení příjmu.

2. Přemýšlejte nad volbou velké banky

Možná to zní překvapivě, ale velké banky mají své výhody. Díky své stabilitě a obrovskému množství poskytovaných úvěrů často dokáží vyřešit i složité případy. Můžete se pokusit jednat s bankou přímo, ale pokud máte komplexní situaci, je lepší konzultovat ji s hypotečním specialistou, neboť většinou nebudete mít možnost jednat přímo s těmi, kteří mají rozhodující slovo v bance.

3. Mějte právníka po ruce

Administrativa kolem vyřízení hypotéky či kupní smlouvy je velmi náročná a složitá. Pokud si nejste jistí, konzultujte celou záležitost s právníkem. I když si to bude stát pár tisíc korun, ve srovnání s celkovou investicí do nemovitosti je to jen malá částka. Právník dokáže identifikovat potenciální problémy ve smluvní dokumentaci a pomůže vám při vyjednávání o případných změnách.

4. Buďte trpěliví

Banky mají mnoho klientů, a pokud si neberete závratně velký úvěr, jste pro ně jedním z mnoha a budete muset čekat, až se dostanete na řadu. To je běžné, zejména když banky spolupracují s hypotečními specialisty, které si musejí více předcházet. Nezoufejte, občas i my musíme někdy počkat, když banky nestíhají. Pamatujte si, že se musíte obrnit trpělivostí.

Vyřízení hypotéky s pomocí profesionála

Hledáte profesionální pomoc s vyřízením hypotéky? Zde najdete tipy, jak si vybrat správného partnera pro tento důležitý krok.

Důkladně vybírejte svého spolupracovníka

Klíčovým prvkem úspěšné hypotéky je kvalitní poradce, který vám bude asistovat. Než se rozhodnete, podívejte se na jeho reference nebo na jeho web a po prvním setkání zvažte svůj první dojem. Důležité je, abyste na své rozhodnutí nepospíchali. Kvalitní oblek nemusí znamenat kvalitního partnera. Pokud máte možnost, zkuste získat doporučení od důvěryhodného zdroje, který již s daným poradcem spolupracoval.

Důvěřujte, ale nezapomeňte prověřit

Pamatujte si, že i když vám poradce může působit důvěryhodně, jde přeci jen o váš úvěr, vaše finance a vaši nemovitost. Nedávejte svou zodpovědnost slepě do rukou cizího člověka. Buďte stále informovaní a aktivní ve vašem procesu. Kvalitní poradce může pomoci, ale kontrola a zodpovědnost zůstává na vás.

Nepodléhejte lákavým nabídkám bez prověření

Někdy se může stát, že narazíte na nabídku, která vypadá příliš výhodně. Je důležité prověřit, zda je tato nabídka skutečně schválena bankou a zda je reálná. Občas může být na papíře něco, co vypadá jako výhodná nabídka, ale ve skutečnosti není realizovatelná. Dejte si pozor, abyste nebyli zklamáni falešnými sliby.

Tyto rady vycházejí z dlouholetých zkušeností a měly by vám pomoci při výběru hypotéčního specialisty pro vyřízení hypotéky. Každý případ je unikátní, a proto je důležité, abyste si vybrali toho pravého specialistu přímo pro vás. Ať už je vaše rozhodnutí jakékoli, přeji vám hodně štěstí, aby celý proces byl příjemným zážitkem.

Kdo je nezávislý hypoteční specialista a jak vám může pomoci

Nezávislý hypoteční specialista je odborník, který se specializuje na oblast hypoték a má za úkol pomoci klientům najít optimální hypoteční řešení pro jejich potřeby.

Zde je několik klíčových aspektů, na které byste měli brát ohled při hledání a očekávání od takového specialisty:

Profesionální rádce a odborník v daném oboru

Nezávislý hypoteční specialista by měl být zkušeným rádcem a znalcem hypotečního trhu. Denně se pohybuje v této oblasti, sleduje vývoj úrokových sazeb a podmínek jednotlivých bank. Jeho znalost by měla být komplexní, a měl by být schopen klientům nabídnout hypotéku, která je přesně šitá na míru jejich potřebám.

Nezávislost a objektivita

Důležité je, aby byl hypoteční specialista nezávislý a neupřednostňoval jednu banku před druhou z důvodu vyšší provize. Jeho cílem by mělo být dosáhnout toho nejlepšího řešení pro klienta, bez ohledu na to, s jakou bankou má on sám nejlepší vztah.

Individuální přístup

Hypoteční specialista by měl provést důkladné posouzení vaší finanční situace, diskutovat o vašich cílech a plánech, a na základě toho navrhnout optimální hypoteční řešení. Měl by Vám pomoci pochopit, jak hypotéka zapadá do Vašeho celkového finančního plánu a budoucích perspektiv.

Šetření času klientovi

Proces výběru, sjednání a vyřízení hypotečního úvěru může být složitý a časově náročný. Nezávislý hypoteční specialista má za úkol ušetřit klientovi čas a stres. Znalost procesu a kontaktů v bankách umožňuje rychlé a efektivní vyřízení hypotéky.

Klíčem k úspěšné hypotéce je spolupráce s kvalitním a důvěryhodným hypotečním specialistou. Zároveň je však důležité mít reálná očekávání a aktivně se účastnit procesu, neboť hypotéka je závazkem na mnoho let a má vliv na vaše finanční zdraví.

Jak zkontrolovat kvalitu hypotečního specialisty

Profese hypotečního specialisty (zprostředkovatele) je od roku 2017 regulovaná povinnou certifikací u ČNB, která zahrnuje kombinovanou písemnou zkoušku. Seznam registrovaných subjektů lze nalézt na webových stránkách ČNB.

Samotná licence však nemusí poskytovat úplný obraz o kvalitě hypotečního specialisty. V dnešní digitální době je důležité, aby byl specialista viditelný online a měl by mít vlastní webové stránky. Také by měl mít dostupné reference od klientů.

To všechno vám pomůže získat lepší představu o jeho profesionálních schopnostech a spolehlivosti.

Co běžně hypoteční specialista vyřídí

  • Veškeré konzultace – výpočet bonity klienta a výběru nejvhodnějšího produktu podle specifik a požadavků klienta
  • Komunikaci s bankou a všemi zúčastněnými stranami – vyjednání speciálních podmínek pro klienta.
  • Kompletaci úvěrové složky a podporu při vyřizování administrativy
  • Monitoring schvalovacího procesu v bance
  • Vysvětlení formulací v úvěrových a zástavních smlouvách
  • Zajištění nezbytného pojištění, včetně pojištění nemovitosti atd.
  • Poskytnutí pomoci při zajištění splnění podmínek pro čerpání úvěrových prostředků.
  • Zajištění převedení peněz z banky na účet klienta či prodávajícího nemovitosti (např. do advokátní úschovy)
  • Zajištění splnění následných podmínek po vyčerpání peněz z banky

Proč je výhodou spolupracovat s hypotečním specialistou?

Kvalitní nezávislý hypoteční specialista vám nejen ušetří spoustu starostí a času, ale také dokáže zajistit podmínky, které byste si sami jako klienti obtížně dojednali (např. speciální zvýhodněné podmínky, jako nižší úrokové sazby nebo slevy na bankovní poplatky).

Hypoteční specialisté jsou v neustálém kontaktu s bankami, a proto mají aktuální informace o různých produktech a jejich podmínkách. Kvalitní hypoteční specialista vám poskytne podporu po celou dobu procesu sjednávání hypotéky a stane se vaším průvodcem a poradcem v oblasti hypoték.

Pokud máte zájem o spolupráci a chcete se dozvědět více o tom, jak to celé funguje, navštivte prosím web www.martinstratil.cz, kde najdete další informace o hypotékách a možnostech spolupráce. A pokud jsem Vás oslovil, neváhejte mě kontaktovat, rád Vám pomůžu splnit si Váš sen.

Jsem hypoteční poradce. Pomáhám lidem splnit si sen o vlastním bydlení. Povězte mi, jaké sny a přání máte. Společně budeme hledat cestu, jak si je splnit.

Průvodce hypotékou

Stáhněte si PDF verzi knihy, která má za cíl podat lidem pomocnou ruku při vyřizování hypotéky. Získejte návod na správný postup při vyřizování hypotéky. Zjistěte, jak dlouho to trvá. Jaké jsou nejčastější problémy při vyřizování. Jakou banku zvolit a proč úroková sazba není nejdůležitější.

K tomu všemu navíc získáte mé know-how za roky působení v oblasti hypoték.

Průvodce hypotékou