Podílové fondy

Všichni jsme zvyklí spořit – tedy alespoň ti zodpovědnější z nás. Krátkodobou rezervu určenou na financování opravy pračky nebo auta dáme na spořicí účet. Ale kam s úsporami určenými na penzi nebo na studium dětí?

Tady přicházejí ke slovu dlouhodobé investice – podílové fondy, akcie, dluhopisy a fondy ETF. Ať už investujeme do kteréhokoliv nástroje, základní principy investování jsou pořád stejné. Vzdáváme se možnosti použít peníze hned a půjčujeme je někomu jinému – například firmě, která vydala dluhopisy. Výměnou za to chceme v budoucnu dostat výnos.

V dlouhodobém horizontu také chceme ochránit úspory před inflací. Kdo všechny peníze nechá na spořícím účtu, má je sice uloženy „bezrizikově“, ale ve skutečnosti podstupuje velké riziko, kterým je právě ztráta kupní síly.

Důležitým parametrem při rozhodování, kam investovat, není jen výše potencionálního výnosu, ale i čas. Při dlouhodobém investování se v plné síle projeví efekt tzv. složeného úročení. Platí, že čím delší dobu můžete nechat své peníze investované – čím delší máte investiční horizont – tím rizikovější investici si můžete vybrat. Budete totiž mít čas, aby byl případný pokles hodnoty vyrovnán růstem a krátkodobé kolísání Vás tedy nemusí tolik pálit. Zcela jinak bude vypadat investice na 3-5 let a jinak na 10 let.

Ať už má ale investor časový horizont jakýkoliv, musí vzít v úvahu i další faktory. Za prvé svůj rizikový profil, to znamená, do jaké míry je připraven na to, že hodnota jeho investice bude kolísat. Nejhorší, co v takovém případě může udělat, je panikařit a zbytečně realizovat ztráty.

Investoři dělají jednu zásadní chybu: “Když trhy padají, tak prodávají, místo aby nakupovali.” Jak byste se zachovali, kdyby klesla cena benzínu ze současných 35,- Kč na 25,- Kč? Nakupovali byste benzín do zásoby nebo byste se snažili veškerý benzín co máte prodat?

Pravidelné investování vs. jednorázová investice

Všeobecně se doporučuje upřednostňovat pravidelné investice před jednorázovými. Při pravidelném investování stále stejné částky investor při poklesu ceny aktiva nakupuje levněji. Navíc platí, že čím nižší je cena, tím větší počet kusů (podílových listů či akcií) nakupuje. Při poklesu cen se tedy snižuje i průměrná nákupní cena a pravidelný investor tak může dosáhnout vyššího průměrného výnosu.

  • Kategorie

  • E-book hypotéka

    Co musíte vědět, než požádáte o hypotéku

    • Ing. Martin Stratil - finanční poradce Olomouc