Pojištění nemovitosti

Vztahuje se na stavbu jako takovou, tj. veškeré stavební součásti, zdi, střechy, sklepy, ale i související součásti (bazény, garáže nebo skleníky). Každá pojišťovna poskytuje trochu jiné pojistné podmínky, proto se vždy vyplatí je před uzavřením smlouvy dobře prostudovat. Je-li nemovitost pojištěna u více pojišťoven, smí klient přijmout náhradu škody jen u jedné. Jinak se dopouští pojistného podvodu.

Pozor na podpojištění

Podpojištění je stav, kdy pojistná částka dohodnutá v pojistné smlouvě je nižší, než je pojistná hodnota pojištěného majetku. Pojistné plnění se poskytuje v poměru, v jakém je pojistná částka k výši pojistné hodnoty. Jak přesně funguje podpojištění?

Pokud pojistím dům, který má hodnotu 2 milióny, na 1 milión a škoda bude za 100 tis. Kč, tak dostanu jen 50 tis. Kč. Pojišťovna bude krátit ve stejném poměru, ve kterém byl dům podpojištěn (v našem případě o ½).

Spousta lidí si myslí, že v případě totální škody by pojišťovna vyplatila alespoň částku, na kterou byla nemovitost pojištěna. Ve skutečnosti by částku krátila a poškozený by nedostal celý 1 milión, ale pouze 500 tis. Kč.

  • Kategorie

  • E-book hypotéka

    Co musíte vědět, než požádáte o hypotéku

    • Ing. Martin Stratil - finanční poradce Olomouc