V praxi se běžně setkávám s požadavkem lidí, zaplatit ze svých rezerv, co nejvíce vlastních prostředků, aby měli co nejnižší hypotéku. Soused jim přece říkal, že čím vyšší hypotéka, tím více zaplatí bance na úrocích.
Většina lidí bohužel neumí s hypotékou správně pracovat a přichází tím o peníze. Berou ji jako něco špatného, čeho je potřeba se co nejrychleji zbavit, aby mohli v noci zase klidně spát.
Zbaví se veškerých svých úspor (nebo aspoň větší části) a zapomínají na to, že kdyby přišli např. o práci, nebo se jim něco stalo a nebyli by schopní vydělávat, tak by nemuseli mít z čeho hypotéku splácet.
Co když existuje lepší způsob, jak pracovat s hypotékou? Způsob, který vám umožní po celou dobu splácení hypotéky usínat večer s pocitem, že kdyby se vám cokoliv stalo, vždycky budete mít dostatečnou rezervu, ze které pokryjete splátky hypotéky? Způsob, který vám nakonec dokáže splatit hypotéku, ještě o pár let dříve, než jste původně zamýšleli. Způsob, kdy nakonec zaplatíte o několik stovek tisíc méně, než kdybyste si vzali, co nejnižší hypotéku a zbavili se většiny vlastních úspor.
Představte si modelový příklad, kdy kupujete nemovitost za 4 mil Kč máte našetřeny 2 miliony korun.
Většina lidí přemýšlí, tak, že dají 2 miiony ze svého a na zbývající 2 miliony kupní ceny nemovitosti si půjčí od banky na hypotéku.
V této variantě se lidi zbaví veškerých svých rezerv a po celou dobu splácení mají strach, že když nebudou mít na splátku, sebere jim banka jejich vysněný domov.
Co když si ale necháme 1 mil Kč jako rezervu a vezmeme si hypotéku ve výši 3 mil Kč, místo původní myšlenky dvou milionů?
To je pěkná blbost, říkáte si. To zaplatím bance daleko víc. A máte taky pravdu. Přeplatek bude vyšší o 517 774 Kč. Nechme však zatím přeplatek stranou, ještě se k němu vrátíme.
Profesionálové v investování do nemovitostí přemýšlí jinak. Ví, že peníze na nákup nemovitosti, patří mezi levné peníze a že jejich vlastní peníze se dají zhodnotit výhodněji. Jak tedy přemýšlí správný investor do nemovitostí? Vezme si co nejvyšší úvěr, který mu jeho bonita umožní. Např.:
Nyní má investor navíc 1 mil, které by jinak vložili do koupě nemovitosti. Co s ním? Koupí si nové auto? Zajede si na pořádnou dovolenou? Bohužel vás zklamu. Abyste na hypotéce ušetřili půl miliónu musíte s penězi pracovat. Cílem je dosáhnout vyššího zhodnocení, než je úroková sazba hypotéky, což je docela snadné.
Pokud zainvestujeme 1 mil Kč a budeme počítat s průměrným výnosem 6,5% budou mít vaše úspory po 30 letech hodnotu 5 226 260 Kč a to díky složenému úročení.
Teď se pojďme vrátit k zmiňovanému přeplatku, který byl ve druhé variantě výší o 517 774 Kč. V první variantě byste sice zaplatili bance cca o půl milionů méně, ale neměla by se vám z čeho tvořit rezerva, protože byste investovali veškeré svoje peníze.
Ve druhé variantě zaplatíte bance o půl milionů více, ale na účtu budete mít cca 5,2 mil Kč díky zhodnocení vašeho 1 mil Kč. Po odečtení přeplatku bance budete o cca 4,7 mil Kč bohatší.
Nyní už můžete peníze klidně použít na cestu kolem světa, nákupu nového automobilu, či použít jako svoji rentu. To už nechám na vás.
Přitom jste celou dobu žili v klidu a nebáli se o střechu nad hlavou. Po celou dobu jste navíc věděli, že máte vytvořenou rezervu, která se vám pravidelně zhodnocuje a kdyby se něco stalo, máte kam sáhnout.
Bohužel spousta lidí spíše řeší, aby měli o 0,1% nižší úrokovou sazbu a ta skutečná možná finanční úspora jim uniká.
Někdo by mohl namítnou, že platíte po celou dobu bance o 4 216 Kč více na splátce. Že kdyby tyto peníze měsíčně odkládal, taky něco naspoří. Pojďme si ještě spočítat kolik by to bylo.
Pokud bychom odkládali každý měsíc po dobu 30 let částku 4 216 Kč, budeme mít po 30 letech na účtu „jen“ 3 887 771 Kč.
Při investování 1 mil Kč, hned na začátku byla hodnota 5 226 260 Kč a po odečtení přeplatku bance ve výši 517 774 Kč, budete mít na účtu 4 708 486 Kč. To je pořád o 820 715 Kč více, než při pravidelné měsíční investici.
A jak by to vypadalo, kdyby se v průběhu splácení zvedly sazby hypotečních úvěrů např. na 5,5%?
Rozdíl oproti nížší úrokové sazbě je ve vyšší měsíční splátce a přeplatku. V tomto případě by byl vyšší už o téměř 1,1 mil Kč.
Už víme, že pokud zainvestujeme 1 mil Kč a budeme počítat s průměrným výnosem 6,5% budou mít vaše úspory po 30 letech hodnotu 5 226 260 Kč.
Po odečtení celkového přeplatku bance ve výši 3,1 mil Kč budeme stále o 2,1 mil Kč bohatší, než kdybychom se hned na začátku vzdali veškerých svých úspor.
Hodila by se Vám rezerva?
Chcete se dozvědět víc? Kontaktujte mě pomocí tlačítka níže.
Stáhněte si PDF verzi knihy, která má za cíl podat lidem pomocnou ruku při vyřizování hypotéky. Získejte návod na správný postup při vyřizování hypotéky. Zjistěte, jak dlouho to trvá. Jaké jsou nejčastější problémy při vyřizování. Jakou banku zvolit a proč úroková sazba není nejdůležitější.
K tomu všemu navíc získáte mé know-how za roky působení v oblasti hypoték.