Stavební spoření

Stavební spoření dnes již není tak zajímavé jako v minulosti, a to všem negativním změnám ve stavebním spoření ještě zjevně není konec. Přesto patří mezi nejvíce oblíbené produkty na českém finančním trhu. Stavební spoření vzniklo za účelem podpory řešení bytové situace občanů. Nabízí velmi konzervativní, státem dotované spoření i možnost relativně levného úvěrování (přesto, že financování pomocí hypotečního úvěru je zpravidla výhodnější).

Je vhodné pro klienta, který chce pouze peníze naspořit, ale netrvá na jejich dostupnosti před šestým rokem od sjednání nástroje a netrvá ani na vyšším zhodnocení. Stavební spoření se zakládá na minimální dobu 6 let, tzv. doba vázací. Po této době klient může, ale nemusí, spoření ukončit a peníze vybrat. Klient může spořit dál a využívat i nadále státní podporu, nesmí však „přespořit“ = překročit tzv. cílovou částku.

U stavebního spoření není žádný věkový limit, což v praxi znamená, že rodiče mohou spořit svým dětem již od jejich útlého věku, resp. využít volné rodné číslo svých rodičů jako další prostředek spoření.

Stavební spoření je podpořeno státní podporou. Úspory jsou pojištěny a po 6 letech je možno využít k libovolnému účelu. V současné době však probíhají jednání o dalších změnách týkající se státní podpory, která se má omezit jen na financování vlastního bydlení. Jinými slovy státní podporu má získat jen ten, kdo ji použije na bydlení, nebo si ke stejnému účelu vezme úvěr od stavební spořitelny.

TIP: Za 6 let se změní letopočet sedmkrát. Uzavřete-li smlouvu na konci roku, pak za 6 let a něco se letopočet změní dokonce osmkrát. A v každém načatém kalendářním roce máte nárok na plný státní příspěvek. Proto máte šanci získat až osm ročních 2 000 korun na příspěvku, samozřejmě při vkladech 20 tisíc korun.

  • Kategorie

  • E-book hypotéka

    Co musíte vědět, než požádáte o hypotéku

    • Ing. Martin Stratil - finanční poradce Olomouc